Dnes sa už nezaobíde žiadna domácnosť bez čalúneného nábytku, či drahého koberca. S tým však prichádza aj otázka čistenia a pravidelnej údržby, pretože obyčajne nejde o lacné záležitosti a vyžadujú si svoju starostlivosť. O ďalších výhodách tepovania kobercov, sedačiek a matracov si povieme v našom článku.
Čo sme si v minulosti nevedeli ani predstaviť, stalo sa dnes skutočnosťou. Už sme zabudli na pracné čistenie sedačiek a kobercov pomocou vtedy dostupných prostriedkov. Dnes máme k dispozícii modernú tepovaciu techniku, ktorú nie je problém používať aj v domácich podmienkach. A samozrejme, sú tu aj spoľahlivé tepovacie firmy, ktoré urobia prácu za vás.
Znečisteniu koberca a čalúnených predmetov sa nedá zabrániť . Prach a organická špina sa časom stávajú ich bežnou súčasťou. Preto je dôležité pravidelné tepovanie, čím sa spoľahlivo odstránia.
Tepovanie tiež pomôže uchovať sýtosť farieb, vôňu a predĺži životnosť čalúneného nábytku a kobercov. Tiež si treba uvedomiť, že aj keď napríklad koberec na prvý pohľad nevyzerá znečistený, tak to ešte nemusí znamenať, že nepotrebuje vytepovať. Sú tu totiž ešte aj nebezpečné roztoče a mikroskopické prachové čiastočky, ktoré rovnako tepovanie dokáže spoľahlivo odstrániť.
Najčastejšie využívanou službou je tepovanie sedačiek. Hĺbkové čistenie sedačky okrem iného odstráni nielen povrchové nečistoty, ale aj zažratú špinu a ťažko odstrániteľné fľaky, ktoré nie je problém na sedačke urobiť. Napríklad stačí rozliata káva, alebo víno a pohroma je na svete. V tom prípade je jedinou záchranou tepovanie.
Čo sa týka kobercov, bežným vysávaním sa nie je možné dostať do hĺbky vlákna. Extrakčným čistením pomocou extraktorov je však možné koberce vyčistiť aj do hĺbky vlákna. Zároveň uchovať ich farbu a odstrániť aj nebezpečné mikróby. A čo je dôležité, tiež predĺžiť ich životnosť. Koberce sa odporúča tepovať aspoň 1 x ročne. Koberce v kanceláriách i častejšie.
Aj v prípade matracov tepovanie zabezpečí hĺbkové čistenie vlákna. Ocenia to najmä alergici, pretože takýmto tepovaním sa neodstránia iba bežné nečistoty, ale aj roztoče, pot a rôzne organické znečistenie. Zaručí vám to lepší spánok a tiež sviežu vôňu matraca. Tepovať matrac sa odporúča vykonávať minimálne 2x ročne. U alergikov a malých detí však aspoň 3x ročne